Świat finansów wielu osobom kojarzy się z naciągaczami. Codziennie jesteśmy zasypywani ulotkami, reklamami oraz internetowymi banerami o coraz to nowszych produktach finansowych. Niektóre są dziwne i niezrozumiałe przez, co szybko znikają z rynku. Ostatnią z większych nowości   są polisolokaty, które od dłuższego czasu utrzymują swój trend zachęcając kolejne podmioty do wprowadzenia produktu do swojej oferty.

Czym jest polisolokata

Możliwość oszczędzania nawet przez kilkanaście lat w formie regularnej np. comiesięcznej, kwartalnej, półrocznej lub rocznej składki. W tym przypadku opłacanie jest podobne jak w przypadku ubezpieczenia zdrowotnego, gdzie płatności są odprowadzane w określonych odstępach czasowych tak, samo jak w składkach zdrowotnych przekazywanych na rzecz NFZ. Polisolokata jest produktem głównie przeznaczonym dla osób, które myślą o przyszłości swojej lub swoich dzieci. Polisolokata jest połączeniem ubezpieczeń (na życie i dożycie) oraz oszczędnościowo – inwestycyjnych produktów bankowych.

Czy są bezpieczne

Przez pewien czas (zwłaszcza na początku) polisolokaty charakteryzowały się słabą regulacją prawną. Natomiast na chwilę obecną ta kwestia uległa poprawie. Klienci mogą rezygnować z UFK po roku od zakupu bez żadnych konsekwencji o charakterze finansowym. Maksymalna opłata za zarządzanie nie może być wyższa niż 4% wartości wpłaconych składek. Jednak należy mieć się na baczności, ponieważ wiele osób zmaga się z problemami wywołanymi przez ten produkt finansowy.

Dobra polisa powinna przede wszystkim być jasna i klarowna w zrozumieniu zwłaszcza w kwestiach ryzyka inwestycyjnego. Bardzo ważna jest również sprawa wypłat ulokowanych środków. Czy jest taka możliwość? Czy za darmo lub za jak wysoką opłatą? Warto podczas podpisywania polisolokaty zapytać jakie świadczenia zostaną uruchomione dla wskazanych w umowie najbliższych po śmierci. Klienci powinni być zorientowani głównie na te, które charakteryzują się niskimi opłatami za zarządzanie, bo ich wyższa stawka nie ma nic wspólnego z jakością świadczenia. Co jeśli w życiu pojawi się gorszy okres i nie będziemy w stanie opłacić kilku miesięcy? Czy jest możliwość zawieszenia na pewien czas? To również kwestia istotna którą warto wyjaśnić przed podpisaniem polisolokaty.